Cântarul pentru pat este conceput pentru a cântări un pacient întins pe un pat.
Dispozitivele de acest tip sunt utilizate în unitățile sanitare, în principal în spitale.
Pentru a obține indicele de masă corporală (IMC) folosind un cântar de pat, împărțiți valoarea greutății (în kilograme) la pătratul înălțimii (în metri).
Rețineți că clasificarea IMC este concepută pentru adulți – nu se aplică copiilor.
Există o serie de motive pentru care ar trebui să vă monitorizați IMC-ul.
Acestea includ motive de sănătate, cum ar fi diabetul de tip II, ateroscleroza sau riscul de infarct miocardic, și motive preventive, cum ar fi o dietă de slăbire sau pur și simplu îngrijirea sănătății.
| Verificare metrologica | DA |
|---|---|
| Capacitate maxima | 500 kg |
| Diviziune ( d ) | 200 g |
| Tara | -500 kg |
| Afisaj | LCD (backlit) |
| Greutate neta | 18.5 kg |
| Interfete de comunicare | RS232 |
| Alimentare | 100 – 240 V AC 50/60 Hz si acumulator ( 8 ore ) |
| Temperatura de operare | 0 – +40 °C |
