Ultra-Microbalance UYA este proiectat pentru a satisface cerințele exigente pentru măsurarea masei de înaltă precizie. Fiecare ultra-microbalanță are o reglare automată care înregistrează schimbările de temperatură și elimină abaterile de indicație care rezultă dintr-un mediu de lucru instabil. Ca rezultat, reglarea automată îmbunătățește lizibilitatea măsurătorilor.
Ultra-microbalanța constă din două componente amplasate în carcase separate: un terminal de cântărire și un sistem de măsurare mecanic de precizie. Designul cu două elemente al ultra-microbalanței elimină riscul schimbărilor de temperatură și transmiterii reciproce a vibrațiilor. Echipamentul standard al ultra-microbalanței este o cameră anti-curenți, care reduce influența mișcărilor de aer și a curenților de aer din camerele de cântărire asupra rezultatelor măsurătorilor. Ultra-microbalanța este plasată în interiorul camerei, iar ușile laterale glisante oferă acces nelimitat la camera de cântărire. Toate componentele balanței sunt realizate din sticlă sau aluminiu, ceea ce elimină influența câmpurilor electrostatice.
NOTĂ: pentru implementarea corectă a procesului de cântărire cu ultra-microbalanțe sunt necesare: un spațiu de lucru pregătit corespunzător și funcționarea corectă a balanței. Se recomanda folosirea meselor antivibratii cu placa stabilizatoare de granit pentru ultra-microbalanțe.
| Verificare metrologica | DA |
|---|---|
| Capacitate maxima | 6,1 g |
| Cantarire minima | 0,01 mg |
| Diviziune ( d ) | 0,1 μg |
| Eroare ( e ) | 1mg |
| Tara | -6,1 g |
| Repetabilitate standard (5%max) | 0,2 μg |
| Repetabilitate standard ( max ) | 0,45 μg |
| Greutate minima standard (USP) | 0,4 mg |
| Greutate minima stand. (U=1%,k=2) | 0,04 mg |
| Repetabilitate permisa (5%max) | 0,4 μg |
| Repetabilitate permisa ( max ) | 0,8 μg |
| Liniaritate | ±1,5 μg |
| Deriva timpului de sensib. | 1×10-6/Year×Rt |
| Timp de stabilizare | 10 – 20 s |
| Calibrare | interna ( automata ) |
| Afisaj | 10"tactil grafic color |
| Dimensiune platan | ø16 mm |
| Greutate neta | 9,1 kg |
| Interfete de comunicare | 2×USB-A, USB-C, HDMI, Ethernet, Wi-Fi, Hotspot |
| Temperatura de operare | +10 – +40 °C |
| Umiditate relativa | 40% – 80% |
