Microbalanța XA 5Y.M.A.S este concepută pentru cântărirea stentului. Stenturile sunt proteze vasculare implantate într-un vas coronarian pentru a menține permeabilitatea.
Microbalanța XA 5Y.M.A.S are aceleași caracteristici ca microbalanțele XA 5Y.M.A, dar, deoarece este dedicată cântăririi stentului, a fost echipată suplimentar cu două platforme de cântărire a stentului, două suporturi pentru stenturi și două capace de sticlă.
Platanele de cântărire care fac parte din kit permit cântărirea stentului de diferite dimensiuni, inclusiv 5,5 × 140 mm, 6 × 60 mm, 8 × 40 mm, 19 × 10 mm și 1,6 × 19 mm.
Datorită designului bine gândit al kitului și al aplicatoarelor sale, utilizatorul plasează stentul pe o tavă specială, ceea ce crește ergonomia și elimină contaminarea încrucișată.
| Verificare metrologica | DA |
|---|---|
| Capacitate maxima | 6.1g |
| Cantarire minima | 0,1 mg |
| Diviziune ( d ) | 1 μg |
| Eroare ( e ) | 1mg |
| Tara | -6.1g |
| Repetabilitate standard (5%max) | 1.3 μg |
| Repetabilitate standard ( max ) | 3.5 μg |
| Liniaritate | ±9 μg |
| Timp de stabilizare | ~ 3,5 s |
| Calibrare | interna ( automata ) |
| Clasa OIML | I |
| Afisaj | 10″ graphic colour touchscreen |
| Usi camera cantarire | automate |
| Dimensiune platan | ø30 mm + 2× intended for stents |
| Interfete de comunicare | 2×USB-A, USB-C, RS 232 (COM3), HDMI, Ethernet, Wi-Fi, Hotspot |
| Greutate neta | 14,5 kg |
| Alimentare | 100 – 240V AC 50/60Hz 1A; 15V DC 2,4A |
| Temperatura de operare | +10 – +40 °C |

